HRmārketings Tendences Foto/video Ikdiena Reklāma Saturamārketings Uncategorized Zīmolvedība

Allez Les Blues un lai dzīvo sociālie mediji! Pagājusi nedēļa, taču atskaņas dzirdamas joprojām. Šim Pasaules kausam (PK) bija jākļūst par aprunātāko sporta notikumu sociālajos medijos. Un, apstiprinot iepriekš paredzēto, FIFA nupat publicējusi rezultātus – šis bija populārākais Pasaules kauss, kāds jebkad organizēts – sasniedzot 7,5 miljardus iesaistes vienību oficiālajās FIFA sociālo mediju platformās. Kamēr vēl gaidām citus oficiālos datus, var tikai aptuveni noprast, cik liela loma bijusi sociālajiem medijiem – Anglijas:Kolumbijas soda sitienu sērijas laikā Twitter minūtes laikā nosūtīti 127 000 tvītu!

Ja statistika nemelo, tad vairāk nekā 70% cilvēku paralēli vērošanai, kā 22 vīri dzenā futbola bumbu, izmanto sociālos tīklus. Un, lūk, šeit pavērās lielā iespēja visiem satura mārketinga speciālistiem!

Protams, absurdi ir domāt, vai ar varu censties pievilkt klāt ziņojumus par flīžu līmi un Vācijas izlases fiasko uz lielās futbola skatuves, bet, zinot savu auditoriju, tomēr iespējas komunikācijai var pavērties.

Tiesa, šeit savu kāju priekšā ir pielikusi Starptautiskā futbola federācija jeb FIFA, ieviešot ļoti stingrus uzstādījumus komunikācijai sociālajos medijos pat saviem sadarbības partneriem. Proti – noteikumi gandrīz tikpat strikti, cik Olimpiādes laikā:

  • Instagram komunikācija aizliegta, jo FIFA akceptējusi vien – Facebook, Snapchat, Twitter, YouTube, VK;
  • Aizliegti Live stream video;
  • Viss publicētais materiāls, kur redzams FIFA logo, jāsaskaņo ar pašu federāciju;
  • Bez ģeobloka neiztikt;
  • Arī spēles atskata video atļauts izvietot tikai “highlights” formātā.

Protams, liels mīnuss gan tradicionālajai reklāmai, gan sociālo mediju komunikācijai ir bijis ASV nekvalificēšanās lielajam notikumam. Būsim atklāti, ļoti iespējams tieši šī iemesla dēļ palaidām garām kādu episku reklāmu.

Taču, turpinot apskatīt, kas notika sociālajos medijos, diezgan droši var teikt, ka lielākie uzvarētāji šajā visā bija Anglijas izlase un “It’s coming home” kampaņa. Jā, tam visam uguni piešķīla Anglijas fanu ticība, ka varbūt viņu gados jaunā komanda var paveikt ko īpašu (tiesa gan tagad vēl četrus gadus droši var turpināt dzīvot ar savu ticību). Lūk, daži piemēri:

1) British Airways izmantoja iespēju un ielēca braucošajā vilcienā:

2) Ķīnas telekomunikāciju gigants arī saprata, ka šoreiz sēdēt malā nav vērts un izmantoja iespēju parādīt Huawei P20 kameras priekšrocības:

3) Taču vēl labāks piemērs ir grafikas un animācijas studijas Potion Pictures radītais video, ar kuru dalījās tūkstošiem cilvēku, tai skaitā Deivids Bekhems un citi slaveni angļi:

Un, ņemot vērā PK rezultātus, varbūt ir labi, ka tas bija tikai grafiski izveidots joks, kuram noticēja visa pasaule, bet kāpēc gan ar saviem resursiem neizveidot lielisku pašreklāmu, kuru redzētu visa pasaule?

Vēl daži ārzemju piemēri:

Portugāļu mobilo sakaru operators “Meo” izmantoja sociālos medijus kā platformu, kur ziņot par spēļu rezultātiem, sasniedzot lielu auditoriju un iesaisti:

Orgulhosamente Portugueses.Desta vez não ganhámos, mas desistir? NUNCA! Obrigado a todos pelo apoio incondicional.O…

Posted by MEO on Sestdiena, 2018. gada 30. jūnijs

Haribo komunikācijā “spēlējās” ar savu produkciju, ziņojot par aktuālākajiem notikumiem Pasaules kausā:

Von Weltmeistbär zu Weltmeister: Herzliche Gratulation an die französische Mannschaft zum WM-Titel! 🙂

Posted by HARIBO Deutschland on Svētdiena, 2018. gada 15. jūlijs

Budweiser, savukārt, aicināja fanus no visas pasaules piedalīties konkursā un iesūtīt video, kā tie fanoja.

Atrast labus piemērus no ārvalstīm nav grūti. Bet tagad par to, kas notika Latvijas sociālo mediju pasaulē:

To, ka Latvijas izlasei līdz nokļūšanai uz lielā futbola skatuves vēl jāiet tāls ceļš, zina visi, bet tas nenozīmē, ka cilvēkiem futbols neinteresē un skatītāju bija gana daudz (TNS dati saka, ka jūnijā 6 populārākās pārraides bijušas tieši Pasaules kausa spēles). Tikmēr sociālajos medijos ir bijusi ne īpaši skaļa komunikācija, pārsvarā tās bijušas ziņas par rezultātiem vai gaidāmajām spēlēm, dažādi reakciju balsojumi par potenciālo uzvarētāju vai totalizatoru lapu ziņas par likmēm. Varbūt daļa zīmolu vadītāju uzskatīja, ka šis nav notikums, par kuru komunicēt, taču, dzīvojot ar šādu uzskatu, var tikt palaista garām laba iespēja paradīt savu zīmolu attiecīgajām mērķauditorijas grupām, kuras interesējas par futbolu un sportu. Un, zinot, ka Latvijā dzīvo vieni no labākajiem dīvānu ekspertiem pasaulē… 

Ko mēs no tā visa varam mācīties, lai, sagaidot nākamo lielo notikumu, būtu gatavi ne vien ielēkt vilcienā, bet sēdēt kaut kur priekšējās vilciena kupejās?

  1. Iepazīt labāk savu auditoriju – kas pērk mūsu produktus? Kādi cilvēki veido interakcijas ar manu zīmolu sociālajos medijos?
  2. Kultivēt radošumu – regulāri eksperimenti palīdzēs satrenēties ātrai reaģēšanai;
  3. Plānot uz priekšu ne tikai saturu, bet arī notikumus, jo šādu lielo pasākumu kalendāri ir zināmi jau laicīgi;
  4. Ātri reaģēt, lai ielēktu ”engagement-bait” vagonā, t.i. “OMG” momentos, kad, piemēram, tāds futbola grands kā Vācija piedzīvo fiasko vai mazā Islande pārsteidz visu pasauli, ievietot atbilstošu un tematisku ziņu, pielāgojot to zīmolam un auditorijai;
  5. Atcerēties, ka dažkārt špikot ir ok, nebaidies meklēt interesantas un jaunas idejas ārvalstu lapās. Ja ideja ir laba un to var pielāgot/pārveidot atbilstoši Tavam zīmolam – ņem ciet un ātri.

Mums ir paveicies, jo Latvijas sportisti augstā līmenī piedalās dažādos nozīmīgos sporta pasākumos. Tagad atliek vien sagaidīt nākamo lielo notikumu, vai tas būtu hokeja pavasaris vai kāds cits skaļš un aprunāts sporta pasākums! Un tad – uz priekšu!

 

24.July, 2018

author:

Signe Kļaviņa

Signe ir Grizzly Riga satura mārketinga komandas vadītāja. Viņai piemītošais sportiskais azarts palīdz izcīnīt trofejas arī vienmēr mainīgajā digitālā satura lauciņā.